Marząc o przydomowym ogrodzie, wielu początkujących ogrodników przystępuje do pracy w sposób zupełnie niewłaściwy. Ogród, podobnie jak każde założenie przestrzenne, powinien być odpowiednio zaprojektowany.

Podstawową czynnością jest ocena miejsca, w którym powstanie. W zależności od wielkości działki, ukształtowania terenu oraz nasłonecznienia, należy zadecydować, które elementy będą możliwe przy realizacji.

Nie można na przykład doprowadzić do sytuacji, w której na stosunkowo niewielkim obszarze zgromadzi się zbyt dużą ilość roślin, które z czasem zaczną rosnąć w niekontrolowany sposób. Warto zastanowić się nad rodzajem roślin i na tym, jak będą wyglądać za kilka lat.

Bywa również tak, że każdy z domowników ma inne potrzeby. Dzieci potrzebują miejsca do gier i zabaw, pragną tarczy do koszykówki i mini basenu.

Mąż chciałby, aby powstał wybrukowany placyk pod grill. Z kolei kobiety, oprócz zwykłego trawnika i kilku klombów z kwiatami marzą o własnej uprawie warzyw.

Dlatego bardzo często konieczne są kompromisy, które warto uzgodnić przed przystąpieniem do pracy. Niezależnie od tego, jak duży będzie to ogród, warto jednak trzymać się od początku planu, a ewentualne modyfikacje analizować po kilka razy.