Turystyka architektoniczna

Architektura, jako jedna z trzech gałęzi sztuki plastycznej, była dotychczas zaniedbywana. Ludzie często podróżują po to, aby odwiedzić galerie i muzea w poszukiwaniu obrazów i rzeźb, a budynki oglądają jakby mimochodem. Dziś się to trochę zmieniło, bowiem ludzie zwracają coraz większą uwagę na architekturę i czasem to ona determinuje cel ich podróży.

W każdym zakątku świata bowiem są zupełnie inne budynki, zarówno te zabytkowe, jak i współczesne. To, że jeździ się do Rzymu obejrzeć Colosseum, do Aten obejrzeć Akropol z Partenonem, do Paryża Wieżę Eiffla nikogo przecież nie dziwi. Ale dziwić może podróżowanie do Dubaju czy Hong Kongu, aby obejrzeć arcydzieła nowoczesnej architektury.

Dziś bowiem wielcy architekci projektują stadiony, budynki opery, dworce czy biurowce, nie tylko świątynie i pałace. Dzięki temu w prawie każdym wielkim mieście stoi jakaś architektoniczna perełka. Wielbiciele architektury to wiedzą i często jeżdżą tylko po to do tych miast, aby spojrzeć na jakiś budynek, sfotografować go czy wejść do środka.