Gotyk, jako styl w architekturze, swoje źródło bierze we Francji. Od samego początku swojego istnienia, styl ten odznaczał się przede wszystkim smukłymi, dosyć strzelistymi budowlami, jak również przestrzennymi, wolnymi, wręcz przypominającymi hale pomieszczeniami.

Za element charakterystyczny można uznać w gotyku tak zwane sklepienie ostrołukowe. Z kolei, do materiałów najczęściej wykorzystywanych w gotyku z pewnością można zaliczyć cegłę oraz kamień.

Architektura gotycka dążyła głównie do realizacji zamysłu, który opierał się na zespoleniu logiki z istotą boską, którą uważano za byt nieskończony i nieodgadniony. W oknach gotyckich budowli umieszczano barwne witraże, które stanowiły znaczący element estetyki oraz skutecznie przyciągały wzrok obserwatorów.

Dokładano wszelkich starań, aby wznoszone budowle sprawiały wrażenie jak najbardziej okazałych. Wszelkie rozwiązania architektoniczne, które dominowały w gotyku, są najlepiej widoczne we współczesnych katedrach, kościołach, czy też emanujących prostą elegancją kamienicach.

https://machinasnu.pl/projektowanie-wnetrz/projektowanie-mieszkania-warszawa/ gotowanie-w-mniejszym-miescie.pl