Dość często słyszy się o kimś takim jak deweloper. Jednak nie każdy wie, kim tak w zasadzie jest osoba tak określana. Tymczasem deweloper to nikt inny jak przedsiębiorca zajmujący się realizacją budynków komercyjnych bądź też mieszkaniowych. Budynki te przeznaczone są potem na sprzedaż lub wynajem.

Deweloperzy muszą teraz prowadzić działalność gospodarczą i obowiązuje ich także specjalna umowa deweloperska. Sam deweloper zajmuje się różnego rodzaju nieruchomościami, natomiast warto pamiętać, że bardzo często realizacja całego projektu np. mieszkaniowego jest mocno skomplikowana i w procesie biorą udział także inne poza deweloperem osoby. Deweloperzy bardzo często współpracują więc z różnymi innymi przedsiębiorcami, w tym przede wszystkim z architektem, firmą budowlaną czy agencją reklamową.

Co jest jednak najważniejszym zadaniem dewelopera? W jego gestii jest nadzór nad tym, aby wszystkie prace przebiegły prawidłowo oraz zgodnie z planem. To także deweloper przekazuje gotowy już budynek do użytkowania. W tym miejscu trzeba więc rozgraniczyć deweloperów na mieszkaniowych (zajmują się budową domów bądź mieszkań) oraz komercyjnych (ci z kolei zajmują się budową różnego rodzaju budynków komercyjnych jak na przykład biurowce czy hotele).

rotawirusy.info

Czym jest ustawa deweloperska?

Bardzo dużo udogodnień do ewentualnej współpracy z deweloperem wniosła tak zwana ustawa deweloperska, która przed laty weszła w życie.

Jej głównym celem było zabezpieczenie środków pieniężnych, które to spływają do dewelopera. Oprócz tego wpłynęła także na to, że nabywca nieruchomości jest dziś dużo bardziej świadomy oraz lepiej poinformowany na temat samej inwestycji, a to za sprawą specjalnego prospektu informacyjnego. Ponadto, ustawa deweloperska stanowi również dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnym bankructwem dewelopera. Dla nabywcy jednym z najważniejszych momentów jest odebranie gotowego budynku – mieszkania czy biura.

Do takiego odbioru należy się odpowiednio przygotować, gdyż zdarzają się przypadki, że deweloper o pewne rzeczy po prostu nie zadbał. Tymczasem to jego zadaniem jest wykonanie wszystkich tych czynności, które pozwolą mu przekazać nabywcy lokal bez żadnych wad fizycznych czy prawnych. Pamiętajmy przy tym, że jako kupujący mamy prawo wymagać – tym bardziej, że mowa przecież o niezwykle poważnej inwestycji jaką jest zakup mieszkania bądź innego lokalu użytkowego.

józefosław nowe mieszkania